INFORMACJA DOTYCZĄCA ZGŁASZANIA KANDYDATÓW NA CZŁONKÓW OBWODOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ
Sposób i tryb zgłaszania kandydatów określa uchwała Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 4 września 2006 r. w sprawie sposobu zgłaszania kandydatów na członków komisji wyborczych, wzoru zgłoszenia oraz zasad powoływania terytorialnych komisji wyborczych i obwodowych komisji wyborczych w wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw Rady m.st. Warszawy i rad dzielnic m.st. Warszawy (M.P. Nr 61 poz. 641 z późniejszymi zmianami).
- wyciąg -
W wyborach uzupełniających, w wyborach przedterminowych i wyborach do nowych rad obwodowe komisje wyborcze powołuje się w składzie od 5 do 7 osób (§ 14 ust. 2). Obwodowe komisje wyborcze są powoływane spośród wyborców zgłoszonych przez pełnomocników komitetów wyborczych (§ 2 ust. 1).
W skład obwodowej komisji wyborczej wchodzi z urzędu, jako członek komisji, zgodnie z art. 18 ust. 2 Ordynacji wyborczej, osoba wskazana przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) spośród pracowników samorządowych gminy lub gminnych jednostek organizacyjnych (§ 2 ust. 3). Osoba ta nie musi stale zamieszkiwać na terenie gminy właściwej dla obwodowej komisji wyborczej, do której osoba ta ma zostać powołana (§ 4 ust. 7).
Organami właściwymi do powołania obwodowych komisji wyborczych są gminne (miejskie) komisje wyborcze (§ 2 ust. 4).
Zgłoszenia kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych przyjmują wójtowie (burmistrzowie, prezydenci miast) działający w ramach zapewniania gminnej (miejskiej) komisji wyborczej obsługi administracyjnej (§ 2 ust. 5).
Prawo zgłaszania kandydatów do obwodowych komisji wyborczych mają pełnomocnicy tych komitetów wyborczych, których zasięg działania obejmuje daną jednostkę samorządu terytorialnego (§ 3).
Kandydatem do składu obwodowej komisji wyborczej może być osoba, która stale zamieszkuje na obszarze gminy właściwej dla tej komisji i spełnia warunki, o których mowa poniżej (§ 4 ust. 2).
Kandydatem do składu obwodowej komisji wyborczej, może być osoba posiadająca prawo wybierania, tj. osoba, która (§ 4 ust. 3):
- jest obywatelem polskim;
- najpóźniej w dniu wyborów kończy 18 lat;
- nie jest pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;
- nie jest pozbawiona praw wyborczych orzeczeniem Trybunału Stanu;
- nie jest ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu.
Kandydatem do składu obwodowej komisji wyborczej może być również obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim, który (§ 4 ust. 5):
- najpóźniej w dniu wyborów kończy 18 lat;
- jest wpisany do właściwego dla danej jednostki samorządu terytorialnego stałego rejestru wyborców;
- nie jest pozbawiony prawa wybierania w państwie członkowskim Unii Europejskiej, którego jest obywatelem.
Kandydatem do składu komisji wyborczej nie może być osoba, która pełni funkcję pełnomocnika wyborczego komitetu wyborczego, pełnomocnika finansowego komitetu wyborczego lub męża zaufania (§ 4 ust. 6).
Jeżeli zgłoszenia kandydata lub kandydatów do składów komisji wyborczych dokonuje osoba upoważniona przez pełnomocnika wyborczego komitetu wyborczego, przedkłada ona właściwemu organowi stosowne upoważnienie bądź uwierzytelnioną kopię upoważnienia (§ 5 ust. 5).
Miejska Komisja Wyborcza powołuje w skład komisji wyborczej po jednym przedstawicielu prawidłowo zgłoszonym przez pełnomocników każdego komitetu wyborczego (§ 7 ust. 1).
Przy powoływaniu w skład komisji wyborczych uwzględnia się kolejność umieszczenia nazwisk kandydatów w zgłoszeniu (§ 7 ust. 2).
Ta sama osoba może być powołana tylko w skład jednej komisji wyborczej. W razie zgłoszenia tego samego kandydata do więcej niż jednej terytorialnej komisji wyborczej rozpatrywane jest tylko zgłoszenie do komisji o szerszym obszarze działania, a w przypadku zgłoszenia do więcej niż jednej obwodowej komisji wyborczej - do komisji obwodowej o najniższym numerze spośród obwodów, do których kandydat został zgłoszony (§ 7 ust. 3).
Zgodnie z kalendarzem wyborczym będącym załącznikiem do zarządzenia Wojewody Lubuskiego z dnia 5 marca 2007 r. w sprawie wyborów uzupełniających do Rady Gminy Bojadła i Rady Miejskiej w Iłowej, zgłaszanie Burmistrzowi Iłowej kandydatów do obwodowej komisji wyborczej przez pełnomocników komitetów wyborczych upływa z dniem 13 kwietnia 2007 r.
Do zgłoszenia kandydatów do obwodowej komisji wyborczej stosuje się wzór zgłoszenia stanowiący załącznik nr 2 do uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 4 września 2006 r. w sprawie sposobu zgłaszania kandydatów na członków komisji wyborczych, wzoru zgłoszenia oraz zasad powoływania terytorialnych komisji wyborczych i obwodowych komisji wyborczych w wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw Rady m.st. Warszawy i rad dzielnic m.st. Warszawy (M.P. Nr 61 poz. 641 z późniejszymi zmianami).